O metodě
Jemná dotyková terapie (JDT) je metoda vhodná pro děti jakéhokoliv věku, velmi pozitivně je vnímána i mezi dospělými partnery. Můžeme ji nabídnout dětem a dospělým pouze proto, že chceme podpořit vzájemný vztah nebo potřebujeme pomoci dětem zvládnout další věci – u miminek je to kolika, dále celkové uklidnění dítěte, podporujeme např. jemnou a hrubou motoriku, zlepšujeme spánek.
Dotyk souvisí s hmatem, jedním ze smyslů, pomocí kterého vnímáme různé vjemy, kontakt přes nervová zakončení v kůži našeho těla ovlivňuje velmi silně naše tělesné prožívání, tedy to, jak se cítíme.
Rytmický, opakující se dotyk dělá v masáži terapeutický prvek, vyvolává vytváření neuronových spojení v mozku, které jsou důležité pro zpracování informací a učení, také stimuluje uvolnění růstového hormonu.
Například masážní tahy směrem od těla na pažích a nožičkách uvolňují svalové napětí, jsou vhodné pro děti s vysokým svalovým napětím. Tahy směrem k tělu stimulují a jsou vhodné pro posílení svalového napětí. Tahy na bříšku pomáhají u malých dětí jako prevence koliky.
Při terapii s dětmi používáme různé dotykové hry.
Dotyková terapie v náhradním rodičovství významnou mírou pomáhá při vytváření citového pouta mezi dětmi a jejich náhradními rodiči, a to prostřednictvím těchto mechanismů:
-
očního kontaktu
-
kontakt pokožky na pokožku
-
verbální i neverbální komunikace
-
mazlení, tulení
-
dítěti je věnována soustředěná pozornost
Dotýká-li se někdo způsobem, který je ohleduplný, vnímavý, jemný a plný péče – JDE O DOTYK LÉČIVÝ.